Úmrtie klienta nahláste banke čo najskôr
29/10/2024
Zdroj: Freepik
V tomto období akosi oveľa prítomnejšie myslíme na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Strata blízkej osoby je mimoriadne náročnou životnou udalosťou. Navyše pozostalí musia v tejto citlivej situácii riešiť všetky úkony s tým súvisiace, medzi ktoré nepochybne patrí aj návšteva banky zosnulého.
„Je dôležité, aby pozostalí čo najskôr informovali banku o úmrtí zosnulého, osobitne v prípade, ak mal zosnulý v banke úverový produkt. Neinformovanie banky môže mať za následok omeškania so splátkami úveru, čo sťaží situáciu dedičom neskôr, nakoľko na nich prechádza povinnosť splatiť úver do výšky nadobudnutého dedičstva. Pozostalí tak môžu učiniť osobne na ktorejkoľvek pobočke banky zosnulého alebo poštou. Banke je nevyhnutné predložiť originál úmrtného listu zosnulého alebo jeho notársky overenú fotokópiu. Ak sa pozostalí rozhodnú pre možnosť využitia poštovej zásielky, je vhodné si vopred v banke overiť, na akú adresu a kontaktnú osobu je potrebné dokumentáciu zaslať,“ ozrejmuje JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.
S. Ďatelinková ďalej dopĺňa: „V prípade, že pozostalí banke úmrtie zosnulého neoznámia, banka pristúpi k blokácii účtov a ostatných produktov hneď potom, ako sa o úmrtí dozvie iným hodnoverným spôsobom. Štandardne sa tak stáva na základe notárskeho dožiadania o poskytnutie údajov o účte zosnulého alebo žiadosti o vrátenie neoprávnene poukázaných dávok Sociálnej poisťovne.“
„Banka po prijatí informácie o úmrtí klienta vykoná blokáciu všetkých účtov zosnulého vrátane terminovaných vkladov, vkladných knižiek a ostatných produktov, a to až do právoplatného skončenia dedičského konania. Súčasne s blokáciou účtu dochádza aj k deaktivovaniu prístupov zosnulého do elektronického bankovníctva, k zrušeniu všetkých informačných služieb ako sú SMS správy, PUSH notifikácie, k zrušeniu platobných kariet vydaných na meno zosnulého, k ukončeniu dispozičných oprávnení a k prerušeniu zasielania výpisov z účtu. S peniazmi na účte nie je možné až do právoplatného skončenia dedičského konania narábať, s výnimkou súhlasu súdu alebo notára povereného prejednaním dedičstva. Obdobne to platí napríklad aj v prípade viazaných vkladových produktov. Po ukončení dedičského konania banka vyplatí peňažné prostriedky dedičovi na základe právoplatného rozhodnutia o dedičstve,“ uvádza S. Ďatelinková.