Radíme: Vianoce bez finančného stresu

24/11/2017

Asi väčšina z nás si každoročne povie, že tieto sviatky budú bez stresu. Avšak povedzme si koľkí z nás to aj dodržia. Hľadanie toho ideálneho darčeka, najkrajšieho vianočného stromčeka, preplnené obchody, nákupy na poslednú chvíľu a už sme opäť predvianočnom kolotoči. Ako tomu predísť a na čo myslieť, aby sme sviatky zvládli aj bez finančného stresu radí Sylvia Ďatelinková, právnička poverená vedením alternatívneho riešenia sporov.

1. Pripravte si finančný rozpočet a zoznam

Skôr ako začnete s nákupom vianočných darčekov dôkladne sa pozrite na vašu finančnú situáciu a pripravte si finančný rozpočet vianočných výdavkov. Následne zostavte zoznam nákupov vrátane osôb, ktoré chcete obdarovať, čím a v akej sume. Na nákupy potom vyrazte so zoznamom a dodržte ho. Vyhnete sa tým emotívnym nákupom a udržíte vaše financie na uzde.

2. Nákupy si správne načasujte

Správne načasovanie nákupu darčekov vám pomôže udržať si stabilnú finančnú disciplínu. Pri vytvorenej finančnej rezerve je optimálne plánovať si nákupy vianočných darčekov na začiatok decembra. V tomto období sa obchodníci predháňajú v ponuke a máte z čoho vyberať. V prípade, že nemáte vytvorenú finančnú rezervu, nákup darčekov si rozplánujte na dlhšie časové obdobie. Snažte sa neprekročiť vopred stanovený finančný rozpočet a vyhýbajte sa nákupom na poslednú chvíľu, pretože ponuka tovaru v obchodoch je tesne pred Vianocami obmedzená. Možnosťou je dať najbližším pod stromček iba symbolický darček a počkať si na výpredaje.

3. Nakupujte s rozumom

Pod vplyvom vianočného ošiaľu môžete v preplnených obchodoch veľmi ľahko podľahnúť emóciám a nakúpiť bez rozmyslenia. Ak ste sa v tomto správaní našli, využite možnosť nákupu darčekov cez internet. Okrem toho, že si v pokoji a z pohodlia domova vyberáte z množstva produktov, môžete si porovnať ceny jednotlivých produktov a vybrať ten najvýhodnejší. Nákup cez internet šetrí váš čas, ale aj financie. Navyše ceny produktov sú v internetových obchodoch nižšie, pričom väčšina internetových obchodníkov odmeňuje svojich zákazníkov rôznymi bonusovými zľavami alebo darčekmi. Odmeniť vás môže aj vaša banka, ak za nákup zaplatíte platobnou kartou, pretože mnohé banky ponúkajú klientom ku platobným kartám rôzne benefity v podobe zliav či poistenia tovaru.

4. Odolajte marketingovým nástrahám

Nepodľahnite cielene vyvolanému dojmu obchodníkov, že sa bezkonkurenčná vianočná ponuka už nebude nikdy opakovať. Nakupujte vždy s rozvahou, pričom si dôvody kúpy poriadne zvážte. Myslite na to, že jediným cieľom predvianočného marketingu v podobe reklám, vianočných akcií a zliav, je prinútiť zákazníka ku kúpe, a to aj za cenu predstieranej výhodnosti ponúk.

5. Nesiahajte po finančnej rezerve

Nedostatok finančných zdrojov na kúpu darčekov určite nie je dostatočným dôvodom na vykrývanie finančnou rezervou, ktorá má presne stanovený účel. Má slúžiť na horšie časy a chrániť vás pred nepredvídateľnými situáciami ako je napríklad strata zamestnania. Tu platí základné pravidlo, že míňame iba toľko, koľko nám umožňuje náš finančný rozpočet.

6. Nefinancujte Vianoce na dlh

Darčeky nakupujte v rámci vašich finančných možností a „prikrývajte sa iba takou perinou na ktorú máte“. Financovanie bežných výdavkov prostredníctvom úverov alebo nákupov na splátky určite nie je ideálnym riešením, keďže nákup takýmto spôsobom výrazne preplatíte o rôzne poplatky alebo úroky. Majte na pamäti, že účelom darčeku je obdarovaného potešiť a nie urobiť na neho dojem, a už vôbec nie sa kvôli tomu zadlžiť. . Uvedomte si, že požičať si je ľahšie ako splácať. Na preklenutie krátkodobého nedostatku finančných prostriedkov môže byť vhodným riešením kreditná karta, avšak iba v prípade, že vyčerpané peniaze splatíte počas bezúročného obdobia.

7. Myslite na rezervu po Vianociach

Pri zostavovaní predvianočného finančného rozpočtu počítajte aj s bežnými výdavkami v povianočnom období, aby ste boli finančne zastabilizovaný do najbližšej výplaty.