Radíme: Desatoro bezpečného platenia počas Vianoc
28/11/2018
Predvianočné obdobie patrí medzi najsilnejšie nákupné obdobie v roku, vrcholia prípravy na vianočné sviatky a predháňame sa v nákupoch, a to nielen vianočných darčekov. V tomto období je v obchodoch vyššia koncentrácia ľudí, čím sa zvyšuje riziko krádeží a pri tom zhone často zabúdame aj na ostražitosť pri platení. Návod na to, ako bezpečne platiť počas Vianoc pre vás pripravila Sylvia Ďatelinková z Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.
1.Hotovosť obmedzte na minimum
Z hľadiska bezpečnosti je v tomto období určite rozumnejšie využívať na nákupy platobnú kartu, než hotovosť. No ak sa už platbe hotovosťou nevyhnete, noste v peňaženke iba minimálnu hotovosť.
2. Sumu vždy skontrolujte
Vždy pred potvrdením platby skontrolujte výšku sumy na termináli. Je potrebné si uvedomiť, že zadaním PIN kódu alebo priložením karty potvrdzujete správnosť účtovanej čiastky, čo má vplyv aj na výsledok prípadného reklamačného konania v banke. Po vykonanej platbe sa vždy uistite, že vám obchodník vrátil platobnú kartu a vydal potvrdenku o zaplatení z platobného terminálu ako aj doklad z registračnej pokladnice.
3. Bankový prevod zadajte včas
Bankový prevod zadávajte v čase na to bankou určenom a počas pracovných dní. Treba si uvedomiť, že ak bankový prevod zadáte v piatok alebo počas voľných dní, platba bude na účte príjemcu pripísaná až v najbližší pracovný deň.
4. Opatrne pri platbe online
Nakupujte vždy len zo svojho počítača, mobilného telefónu alebo tabletu, ktoré sú zabezpečené proti zneužitiu dôverných údajov, t.j. majú aktualizovaný operačný systém, internetový prehliadač a pravidelne obnovovaný antivírusový program. Len aktualizovaný softvér chráni váš počítač a v tomto prípade aj vaše peniaze pred najnovšími počítačovými hrozbami.
5. Internetového obchodníka si vopred „preklepnite
Zabezpečené a autorizované internetové obchody, ktoré majú vybudovanú istú reputáciu a ktorých dôveryhodnosť si môžete overiť z dostupných recenzií a doporučení predošlých zákazníkov sú bezpečnou voľbou pre vaše nákupy. Serióznych slovenských internetových obchodníkov môžete rozpoznať napríklad aj podľa certifikátu SAEC, ktorý garantuje, že daný internetový obchodník alebo jeho prevádzkovateľ spĺňajú kritéria stanovené zákonom a Slovenskou asociáciou pre elektronický obchod (SAEC). Buďte obzvlášť opatrní pri neprimerane nízkych cenách. Vyhýbajte sa neznámym alebo neserióznym internetovým obchodníkom, pozor si dávajte predovšetkým na čínskych a taiwanských internetových obchodníkov.
6. Nezabezpečeným webovým stránkam sa radšej vyhnite
Nákupom cez nezabezpečeného internetového obchodníka sa radšej vyvarujte, útočník môže odchytiť bezpečnostné prvky do internetbankingu a môže si prezerať vaše dáta, ako zostatky na účte, platobné transakcie apod., ako aj všetky vaše údaje, ktoré si s internetovým obchodníkom pri nákupe vymieňate, a to vrátane citlivých údajov k platobnej karte. Dôveryhodnosť webovej stránky si môžete overiť napríklad na nasledovnej webovej stránke https://www.scamadviser.com/. Vyhýbajte sa neznámym alebo neserióznym internetovým obchodníkom, pozor si dávajte predovšetkým na čínskych a taiwanských internetových obchodníkov.
7. Citlivé údaje k platobnej karte nikomu neoznamujte
Citlivé údaje o platobnej karte a prihlasovacie údaje do internetbankingu nikdy nikomu neoznamujte, ani vašim blízkym alebo rodine, rovnako tak ich nikomu neposielajte, pretože by ste sa týmto konaním nielenže vystavili riziku ich zneužitia, ale by ste aj porušili bezpečnostné predpisy banky. Ak po vás internetový obchodník alebo prevádzkovateľ platobnej služby vyžaduje oznámenie citlivých údajov o vašej platobnej karte alebo zaslanie vašich prihlasovacích údajov do internetbankingu zbystrite pozornosť
8. Vyžadujte šifrovanú komunikáciu
Uistite sa, že internetový obchodník používa na odosielanie údajov šifrovanú komunikáciu. Bezpečná webová stránka začína v tvare https:// a nešifrovaná v tvare http://. Nezabudni si overiť bezpečnostný certifikát obchodníka v URL lište kliknutím na ikonu visiaceho zámku.
9. Využívajte 3D Secure
Ide o službu, ktorá ponúka vyšší štandard zabezpečenia, ktorý k identifikácii okrem čísla platobnej karty, jej platnosti a tzv. CVV či CVC kódu vyžaduje dodatočnú autorizáciu platieb platobnou kartou. Po každej internetovej platbe vám banka zašle SMS s overovacím kódom a platba prebehne až po jeho zadaní.
10. Dobierka nákup predraží
Doručovanie na dobierku je časovo zdĺhavejšie a finančne náročnejšie, keďže je nutné počítať so zvýšenými nákladmi súvisiacimi s doručením dobierky. No aj napriek tomuto diskomfortu je dobierka stále pomerne často využívaným platobným nástrojom.