Pri platení v zahraničí voľte prepočet bez konverzie

10/08/2020

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a mnohí z vás, ktorí si zvolili ako dovolenkovú destináciu zahraničie, či už mimo eurozóny alebo v rámci nej, avšak v krajinách, ktoré nateraz neprijali jednotnú menu euro, určite riešia ako čo najvýhodnejšie platiť v cudzej mene.

Sylvia Ďatelinková z Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie v tomto smere radí, „Pokiaľ cestujete do krajín, ktoré sú mimo eurozóny alebo ktoré sú súčasťou európskej únie, ale ktoré nepoužívajú jednotnú menu euro odporúčam, pokiaľ je to možné, v čo najvyššej možnej miere využívať pri platení platobnú kartu, ktorá je nielen ekonomickejšia, ale aj bezpečnejšia v porovnaní s hotovosťou.“

Do krajín, ktoré nemajú dostatočne širokú infraštruktúru platobných systémov, je vhodné cestovať s celosvetovo obchodovateľnou menou, akými sú americký dolár či euro.

Zameniť peňažné prostriedky na cudziu menu je najvýhodnejšie výberom z bankomatu debetnou platobnou kartou v dovolenkovej destinácii, do ktorej cestujete. Vyberať odporúčam hotovosť jednorazovo, iba v takom objeme,  ktorý na dovolenke reálne miniete a najlepšie v partnerských bankomatoch vašej domovskej banky, aby ste sa vyhli poplatkom.“ uvádza S. Ďatelinková.

S. Ďatelinková ďalej dodáva, Pri výbere hotovosti z bankomatu je potrebné dodržiavať bezpečnostné pravidlá: prekryť klávesnicu pri zadávaní číselnej kombinácie PIN kódu, výber realizovať na frekventovaných a nie odľahlých miestach, vždy počkať kým bankomat vydá hotovosť, platobnú kartu a potvrdenie o výbere. Najdôležitejšie pri samotnom výbere hotovosti v cudzej mene z bankomatu je voliť si výber bez konverzieV tom prípade určuje kurz vaša domovská banka. Rovnako to platí aj pri platbe kartou cez POS terminál, kedy je podstatné zadávať prepočet transakcie bez konverzie. Ak by ste si totižto zvolili opačnú možnosť t.j. platbu či výber s konverziou, v tom prípade kurz určuje zahraničná banka, tento je zväčša nevýhodnejší pričom takáto transakcia môže byť spojená aj s poplatkom.“

Ak vám zostane hotovosť je vhodnejšie ju zameniť za celosvetovo obchodovateľnú menu ešte v dovolenkovej destinácii, v ktorej sa nachádzate. Banky nedržia všetky meny, preto môžete mať problém pri návrate s výmenou cudzej meny. Vždy je potrebné si preveriť, či banka s danou cudzou menou obchoduje.