Pozor na to, kde nakupujete
22/11/2024
Zdroj: Freepik
S blížiacim sa Black Friday sa obchodníci predháňajú s výhodnými cenovými ponukami tovarov. Netreba však zabúdať na to, že toto obdobie zneužívajú podvodníci.
Ako im nenaletieť a na čo si dať pozor pri výbere obchodníka radí JUDr. Sylvia Ďatelinková.
„Blíži sa Black Friday, kedy sa obchodníci predháňajú s rôznymi zľavami a výhodnými cenovými ponukami tovarov. Ale je to aj čas, na ktorý striehnu podvodníci, ktorí hľadajú nové spôsoby, ako vás oklamať. Neváhajú pritom zneužívať dôverčivosť nakupujúcich, ale aj mená obchodníkov. Môžu propagovať falošný internetový obchod, či ponúkať neexistujúci tovar alebo vytvoria podvrhnutú webovú stránku, ktorá je na prvý pohľad na nerozoznanie od skutočnej webovej stránky na trhu už pôsobiaceho obchodníka,“ ozrejmuje JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.
S. Ďatelinková ďalej dopĺňa: „Obozretnosť je namieste pri absentujúcich informáciách o obchodníkovi, ako sú kontaktné údaje, obchodné podmienky, reklamačný poriadok vrátane informácií o možnosti odstúpenia od zmluvy, pri neexistujúcej zákazníckej podpore, ak nie sú na obchodníka zverejnené recenzie, ale taktiež aj pri podozrivo nízkej cene ponúkaného tovaru v porovnaní s konkurenciou a pri nedostatočných informáciách o ponúkanom tovare. Podvodného obchodníka môže prezradiť vymedzenie spôsobu platby, ktorý ako jedinú možnosť úhrady umožňuje platbu vopred prevodom. Bežnou praxou internetových obchodníkov je umožňovať rôzne spôsoby platby, od platby prevodom, kartou, či na dobierku. Všímať si treba aj vzhľad webovej stránky internetového obchodníka či nepôsobí neprofesionálne, zloženie webovej stránky obchodníka, či v jej názve nie je preklep a či adresa skutočne zodpovedá obsahu webovej stránky a tiež registráciu domény obchodníka. Zbystriť pozornosť by ste mali, ak bola doména registrovaná krátko predtým, ako obchodník začal ponúkať tovar za mimoriadne výhodné ceny.“
„Predtým, než pristúpite k záväznej objednávke, vyhľadajte si recenzie na obchodníka, prečítajte si obchodné podmienky obchodníka a reklamačný poriadok. Nakupujte výlučne u autorizovaných a dôveryhodných obchodníkov. Skutočnosť, či internetový obchodník používa na odosielanie údajov šifrovanú komunikáciu, si môžete veľmi ľahko overiť v URL lište kliknutím na ikonu visiaceho zámku. Bezpečnú webovú stránku rozpoznáte tak, že táto začína v tvare https:// a nezabezpečená t.j. nešifrovaná začína v tvare http://. Dôveryhodnosť webovej stránky obchodníka si môžete tiež overiť na webovej stránke https://www.scamadviser.com. Serióznych slovenských internetových obchodníkov rozpoznáte podľa certifikátu SAEC. Nákupy realizujte len zo zariadenia, ktoré je zabezpečené proti zneužitiu dôverných údajov, ktoré má pravidelne aktualizovaný operačný systém, internetový prehliadač a antivírusový program. Vyvarujte sa sťahovaniu neznámych programov a príloh do zariadenia, ktoré využívate na prihlasovanie do elektronického bankovníctva,“ apeluje S. Ďatelinková.