Nakupujte bezpečne, aby sa vám Vianoce nepredražili!

03/12/2021

Začína najväčší nákupný zhon v roku. Viete ako platiť bezpečne a tak, aby sa vám Vianoce zbytočne nepredražili? Zopár dobrých rád na túto tému poskytla JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

„Keďže aj tohtoročné vianočné nákupy sú do značnej miery ovplyvnené neustále pretrvávajúcou pandémiou, na nákupy je vhodné využiť najmä ponuky internetových obchodníkov a nakupovať z pohodlia domova. Pri nákupoch odporúčam, v čo najvyššej možnej miere využívať platobnú kartu, ktorá okrem toho, že patrí k bezpečným platobným nástrojom má aj množstvo výhod. Často sú k nej poskytované rôzne doplnkové služby ako napríklad poistenie zodpovednosti za škody pre prípad odcudzenia, straty, zneužitia alebo krádeže platobnej karty, či výhody v podobe percenta z hodnoty nákupu alebo účtu bez poplatku za splnenia určitých podmienok.“ uvádza Sylvia Ďatelinková z Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Ďatelinková ďalej pokračuje, „Platba platobnou kartou je výhodná aj v tom, že v prípade, ak natrafíte na nepoctivého obchodníka, ktorý vám objednaný tovar či službu nedodá alebo vám tieto dodá v rozpore s dohodnutými podmienkami, máte ako držiteľ platobnej karty možnosť domáhať sa vrátenia peňažných prostriedkov prostredníctvom služby spätného zúčtovania platby tzv. chargeback“.

Aby ste však chargeback nemuseli využiť, je potrebné dbať na zásady bezpečného nakupovania.

„Medzi tie základné patrí, nakupovať výlučne u autorizovaných a dôveryhodných obchodníkov. Dôveryhodnosť obchodníka si môžete overiť na základe verejne dostupných recenzií a doporučení od predchádzajúcich zákazníkov. Skutočnosť či internetový obchodník používa na odosielanie údajov šifrovanú komunikáciu si môžete veľmi ľahko overiť v URL lište kliknutím na ikonu visiaceho zámku. Bezpečnú webovú stránku rozpoznáte tak, že táto začína v tvare https:// a nezabezpečená t.j. nešifrovaná začína v tvare http://. Dôveryhodnosť webovej stránky obchodníka si môžete tiež overiť na webovej stránke https://www.scamadviser.com. Serióznych slovenských internetových obchodníkov rozpoznáte podľa certifikátu SAEC. Ďalším podstatným pravidlom je, nákupy realizovať len zo zariadenia, ktoré je zabezpečené proti zneužitiu dôverných údajov. To znamená, že ide o zariadenie, ktoré má pravidelne aktualizovaný operačný systém, internetový prehliadač a antivírusový program. Vyvarujte sa tiež sťahovaniu neznámych programov a príloh do zariadenia, ktoré využívate na prihlasovanie do elektronického bankovníctva.“ radí S. Ďatelinková.

Hoci je platba platobnou kartou bezpečným platobným prostriedkom je nevyhnuté pri jej používaní dôsledne dodržiavať bezpečnostné zásady.

Ďatelinková v tomto smere uvádza, „Medzi základné zásady používania platobnej karty patrí najmä skontrolovať pred potvrdením platby výšku sumy uvedenú na platobnom termináli. PIN kód zadávať prekrytím klávesnice, tak aby nebola viditeľná vami zadávaná číselná kombinácia. Ďalším mimoriadne dôležitým pravidlom je, chrániť citlivé údaje o platobnej karte, či PIN kód ku platobnej karte, to znamená, nikomu tieto údaje neposkytovať, nikam si ich nezapisovať ani ich nikomu neoznamovať. Platobnú kartu môže používať výlučne jej držiteľ, preto ju neposkytujte iným osobám, a to ani rodinným príslušníkom. Ak potrebujete vybrať peniaze z bankomatu, vyberte si bankomat umiestnený na frekventovanom mieste, pri zadávaní PIN kódu dbajte na bezpečnosť, počkajte kým bankomat nevydá peňažné prostriedky a doklad o výdaji peňažnej hotovosti. Pre účely nákupov vyberajte hotovosť v takej výške, v akej plánujete nákupy realizovať.“

No a rada na záver, „Nákupy realizujte uvážlivo, iba do výšky vášho rodinného rozpočtu. V žiadnom prípade si na financovanie vianočných darčekov nepožičiavajte. Úver je záväzok na dlhodobé obdobie a nemala by sa ním financovať krátkodobá spotreba. Navyše by sa vám nákupy mohli značne predražiť. Pri nakupovaní a obzvlášť pri platení buďte ostražití, chránite tým svoje peniaze.“ uzatvára S. Ďatelinková.