Na čo si dať pozor pri platení v zahraničí

18/06/2024

Chystáte sa dovolenkovať v zahraničí? Na čo si dať pozor pri platení v zahraničí a ako platiť čo najvýhodnejšie, radí JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Čo skontrolovať pred odchodom na dovolenku?

Ako ozrejmuje JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie: „Pred cestou do zahraničia si nezabudnite skontrolovať platnosť vašej platobnej karty a preveriť nastavenie limitov na platobnej karte. Taktiež odporúčam overiť si, koľko sa platí za výber hotovosti z bankomatu v krajine, do ktorej plánujete cestovať. Vezmite si so sebou aspoň dva typy platobných kariet, debetnú a kreditná, najlepšie od rôznych spoločností.“

Kedy použiť kreditnú platobnú kartu a kedy použiť debetnú platobnú kartu?

Kreditnú platobnú kartu je vhodné využívať na bezhotovostné transakcie, t.j. platby cez platobný terminál alebo v online prostredí. Zároveň vám môže slúžiť aj ako garancia napríklad pri prenájme ubytovania či vozidla. Ak si ustrážite úverové obdobie, peňažné prostriedky využívate bezúročne. Neodporúčam vyberať peňažné prostriedky kreditnou platobnou kartou z bankomatu, nakoľko by vás to mohlo vyjsť draho. Debetnú platobnú kartu môžete využívať nielen pri bezhotovostných transakciách, ale aj pri výberoch hotovosti z bankomatu,“ uvádza S. Ďatelinková.

S. Ďatelinková ďalej dopĺňa, „Pri platení v zahraničí je vhodné v čo najvyššej možnej miere využívať platobnú kartu. Ide o bezpečný platobný prostriedok. Navyše k platobným kartám sú často poskytované rôzne doplnkové služby ako napríklad poistenie zodpovednosti za škody pre prípad odcudzenia, straty, zneužitia alebo krádeže platobnej karty, či výhody v podobe percenta z hodnoty nákupu alebo účtu bez poplatku za splnenia určitých podmienok.“

 Voliť v zahraničí možnosť bez konverzie alebo s konverziou?

„Pri výbere hotovosti v cudzej mene z bankomatu je najdôležitejšie voliť výber bez konverzie. Rovnako to platí aj pri platbe kartou cez terminál, kedy je dôležité zvoliť platbu bez konverzie. Ak by ste si totižto zvolili opačnú možnosť t.j. platbu či výber s konverziou, v takom prípade kurz určuje poskytovateľ platobného terminálu či prevádzkovateľ bankomatu. Tento je zväčša nevýhodnejší, pričom takáto transakcia môže byť spojená aj s poplatkom,“ zdôrazňuje S. Ďatelinková.