Na čo nezabudnúť pred cestou do zahraničia

14/06/2022

Sezóna letných dovoleniek je už takmer za dverami a cesty mnohých dovolenkárov sa vyberú práve za hranice Slovenskej republiky. Na čo pred cestou do zahraničia nezabudnúť upozorňuje JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

„Pred cestou do zahraničia odporúčam skontrolovať si platnosť platobnej karty, preveriť si nastavenie limitov na platobnej karte a v prípade, že nemáte platobnú kartu v ochrannom obale, zabezpečiť si ho. Vyhnete sa tým prípadnému poškodeniu platobnej karty. Podstatné je tiež overiť si výšku poplatku za výber hotovosti z bankomatu v krajine, do ktorej plánujete cestovať a či sa v nej nachádza banka rovnakej skupiny ako je vaša domáca banka, aby ste prípadné výbery peňažnej hotovosti z bankomatu mohli realizovať čo najvýhodnejšie,“ uvádza JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Do zahraničia je vhodné cestovať s dvoma typmi platobných kariet. Prečo, to už ďalej objasňuje S. Ďatelinková, „Do zahraničia je vhodné cestovať s dvoma typmi platobných kariet, a to najmä z dôvodu, že nie všetky typy platobných kariet môžu byť všade akceptované. Rovnako je to užitočné aj pre prípad poškodenia, straty alebo odcudzenia jednej z platobných kariet.“  

Myslieť treba aj na prípadné nepríjemné situácie, ktoré vás môžu v zahraničí postretnúť. „Nezabudnite si poznačiť kontaktné údaje na vašu banku, na ktorých môžete oznámiť prípadnú stratu, krádež alebo odcudzenie vašej platobnej karty. V prípade, ak nemáte nastavené notifikácie o pohyboch na účte či platobnej karte, nastavte si bezplatné push notifikácie, prostredníctvom ktorých budete mať  k dispozícii informácie o každom pohybe na vašom účte či platobnej karte. Zvýšite tým bezpečnosť využívania platobného prostriedku a pri akejkoľvek nezrovnalosti viete okamžite reagovať a bezodkladne danú skutočnosť v banke reklamovať,“ radí S. Ďatelinková.

Cestujete do krajín alebo odľahlých miest s obmedzenými možnosťami platenia kartou ?

S. Ďatelinková ponúka návod, ako na to, „V prípade, ak cestujete do krajín, ktoré nemajú dostatočne širokú infraštruktúru platobných systémov, odporúčam cestovať s celosvetovo obchodovateľnou menou, ako americký dolár či euro.