Ako platiť v zahraničí

21/06/2022

Ako čo najvýhodnejšie platiť kartou alebo vyberať z bankomatu v zahraničí radí JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

„Pri platení v zahraničí je vhodné v čo najvyššej možnej miere využívať platobnú kartu, ktorá je bezpečným platobným prostriedkom a navyše má množstvo výhod. K platobným kartám sú často poskytované rôzne doplnkové služby ako napríklad cestovné poistenie, poistenie zodpovednosti za škody pre prípad odcudzenia, straty, zneužitia alebo krádeže platobnej karty, ale taktiež celý rad ďalších iných výhod, napríklad v podobe odmeňovania percenta z hodnoty nákupu alebo účtu bez poplatku za splnenia určitých podmienok,“ uvádza JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Viete, kedy použiť kreditnú platobnú kartu a kedy použiť debetnú platobnú kartu?

S. Ďatelinková v tejto súvislosti dodáva: „Kreditnú platobnú kartu je vhodné využívať na bezhotovostné transakcie t.j. platby cez platobný terminál alebo v online prostredí. Zároveň môže slúžiť aj ako garancia napríklad pri prenájme ubytovania či vozidla. Navyše, ak si ustrážite úverové obdobie, peňažné prostriedky využívate bezúročne. Banky platby realizované kreditnou platobnou kartou s výnimkou výberu hotovosti z bankomatu nespoplatňujú. Debetnú platobnú kartu môžete využívať nielen pri bezhotovostných transakciách, ale aj pri výberoch hotovosti z bankomatu. Pri debetnej platobnej karte využívate vlastné peňažné prostriedky, ak nemáte zriadenú možnosť povoleného prečerpania na účte, vtedy vám banka povolí ísť na účte do mínusu, avšak iba do výšky nastaveného limitu.“

Zvoliť v zahraničí možnosť prepočtu bez konverzie alebo s konverziou?

„Pri výbere hotovosti v cudzej mene z bankomatu je najdôležitejšie voliť výber bez konverzie. V tomto prípade určuje kurz vaša domovská banka. Rovnako to platí aj pri platbe kartou cez terminál, kedy je dôležité zvoliť platbu bez konverzie. Ak by ste si totižto zvolili opačnú možnosť t.j. platbu či výber s konverziou, v takom prípade kurz určuje zahraničná banka. Tento je zväčša nevýhodnejší pričom takáto transakcia môže byť spojená aj s poplatkom,“ ozrejmuje S. Ďatelinková.