Ako najvýhodnejšie platiť a vyberať hotovosť v zahraničí

30/06/2023

Dovolenková sezóna začína a kroky mnohých dovolenkárov budú smerovať do zahraničia. Ako platiť v zahraničí, aby sa vám dovolenka nepredražila, radí JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

V zahraničí voľte možnosť prepočtu bez konverzie

Ako ozrejmuje JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie: „Pri výbere hotovosti v cudzej mene z bankomatu alebo pri platbe kartou cez platobný terminál je výhodné vždy zvoliť miestnu (lokálnu) menu. V tom prípade určuje kurz vaša domovská banka. Ak by ste si zvolili opačnú možnosť, t.j. platbu či výber s konverziou, v takom prípade kurz určuje poskytovateľ platobného terminálu či prevádzkovateľ bankomatu. Tento kurz je zväčša nevýhodnejší, pričom takáto transakcia môže byť spojená aj s poplatkom.“

Ako najvýhodnejšie platiť v zahraničí?   

„Pri platení v zahraničí je vhodné v čo najvyššej možnej miere využívať platobnú kartu. Ide o bezpečný platobný prostriedok. Navyše k platobným kartám sú často poskytované rôzne doplnkové služby ako napríklad poistenie zodpovednosti za škody pre prípad odcudzenia, straty, zneužitia alebo krádeže platobnej karty, či výhody v podobe percenta z hodnoty nákupu alebo účtu bez poplatku za splnenia určitých podmienok,“ uvádza S. Ďatelinková.

Viete, kedy použiť kreditnú platobnú kartu a kedy použiť debetnú platobnú kartu?

S. Ďatelinková v tejto súvislosti dodáva: „Kreditnú platobnú kartu je vhodné využívať na bezhotovostné transakcie, t.j. platby cez platobný terminál alebo v online prostredí. Zároveň vám môže slúžiť aj ako garancia napríklad pri prenájme ubytovania či vozidla. Ak si ustrážite úverové obdobie, peňažné prostriedky využívate bezúročne. Neodporúčam vyberať peňažné prostriedky kreditnou platobnou kartou z bankomatu, nakoľko by vás to mohlo vyjsť draho. Debetnú platobnú kartu môžete využívať nielen pri bezhotovostných transakciách, ale aj pri výberoch hotovosti z bankomatu.“

Desatoro užitočných rád na záver:

  1. Pred cestou do zahraničia si zapíšte kontaktné údaje na banku.
  2. Nastavte si push notifikácie o pohyboch na účte a platobnej karte.
  3. Majte k dispozícii dve platobné karty pre prípad, že by ste jednu stratili, museli ju dať zablokovať, došlo ku krádeži alebo by ste na nej prečerpali limit.
  4. Pri výbere hotovosti alebo platbe kartou mimo menovej únie voľte možnosť bez konverzie.
  5. Pokiaľ možno, výber hotovosti realizujte z bankomatu vašej domovskej banky, vyberajte si bankomat umiestnený na frekventovanom a nie odľahlom mieste.
  6. Pri zadávaní PIN kódu prekryte klávesnicu tak, aby nebola viditeľná vami zadávaná číselná kombinácia PIN kódu.
  7. Dbajte na ochranu údajov o platobnej karte, PIN kód si nikam nezapisujte, nikomu ho neoznamujte, ani neposielajte a pri platení nespúšťajte platobnú kartu z ruky.
  8. Pred potvrdením platby vždy skontrolujte správnosť sumy na platobnom termináli.
  9. Neprihlasujte sa do nezabezpečenej WiFi siete, využite dátový roaming alebo platené zabezpečené pripojenie na internet v hoteli.
  10. Podozrivé pohyby na platobnej karte bezodkladne oznámte banke a kartu ihneď zablokujte (v mobilnej aplikácii, internetbankingu alebo telefonicky).