Radíme: Do nového roka s finančným rozpočtom

01/01/2018

Poznáte to, vianočné sviatky to je aj nákupný ošiaľ, darčeky, len aby sme na nikoho nezabudli či bohato prestretý vianočný stôl. Ani sa nenazdáme a nasleduje Silvester často strávený s priateľmi alebo iba tak doma avšak jedlo a pitie nesmie chýbať. Vytriezvenie, hlavne to finančné po dňoch niekedy až bezhlavého míňania býva veľmi bolestivé najmä pre naše peňaženky. Chceli by ste tomu v tom ďalšom roku predísť? Sylvia Ďatelinková právnička poverená vedením alternatívneho riešenia sporov radí ako na to.

 

Do nového roka s rodinným rozpočtom

Môže to znieť banálne, ale skúste si dať predsavzatie, že si budete robiť rodinný rozpočet. Pomôže vám v plánovaní výdavkov a taktiež budete mať čierne na bielom na čo míňate svoje peniaze. Pred zostavením rozpočtu je nutné viesť minimálne dva mesiace podrobnú evidenciu všetkých príjmov a výdavkov. Bude vám stačiť obyčajný zošit alebo tabuľa v počítači alebo aplikácia, ktorých je už v online priestore viacero. Každý príjem, ale taktiež aj každý výdaj dôsledne zaznamenajte. Nezabudnite, aj kávička s kamarátkou je výdaj. Tak získate prehľad, kam sa vám peniaze za ten mesiac rozkotúľali a odkiaľ k vám peniaze prišli. Po získaní tohto prehľadu si zostavíte rozpočet na nasledujúci mesiac. Po jeho skončení budete bilancovať, aby ste zistili v akom vzťahu sú príjmy a výdavky (P > V – výborne, ušetrili ste, P = V – neušetrili ste, ale nemuseli ste si ani požičať, ale dlhodobo by ste takého hospodárenie nezvládli, stačil by jediný neplánovaný výdavok, napr. pokazená práčka   alebo P < V – zle, minuli ste viac, ako boli vaše príjmy, musíte začať šetriť). Ak boli vaše výdavky vyššie ako príjmy musíte sa snažiť znížiť výdavky, zvýšiť príjmy alebo oboje. Z evidencie a rozpočtu už viete na čo ste koľko minuli a môžete začať škrtať niektoré výdavky.

 

Splátky nepočkajú

Ak ste neodolali a rozhodli sa sviatky financovať na dlh, pozor – po čase hojnosti sú pred vami mesiace pravidelných splátok, neraz až do ďalších Vianoc. Preto už pred tým než si pred sviatkami požičiate si urobte rezervu a myslite na povianočné splátky. V prípade, že rezervu nemáte a stav vašich financií vám neumožňuje splácať v dohodnutej výške kontaktujte spoločnosť u ktorej ste si požičali a informujte sa na vaše možnosti. Ak budete riešiť situáciu včas môže vám byť umožnené zníženie splátok, či ich odklad. Avšak treba myslieť aj na to, že odložená, „odpustená“ alebo iná zvýhodnená splátka úveru má svoj začiatok. Skontrolujte si aj čerpanie financií z kreditnej karty či stav povoleného prečerpania na účte. Tie často ako pôžičku ani nevnímame, ale takisto majú svoju splátku a úrok.

 

Rodinné financie riešte aj s deťmi

Nezabúdajme na školské poplatky, električenky, stravné lístky, internát pre tých starších, jazykovka či tanečná. Je dobré, ak o týchto výdavkoch vedia aj deti, samozrejme rozprávajte sa s nimi primerane ich veku. Zapojte ich do rodinného rozpočtu, môžete tak spolu sledovať, v akej kondícii je váš domáci rozpočet, rovnako i príjmy a výdavky jednotlivých členov rodiny. Naučíte ich, že peniaze majú svoju hodnotu a naučíte ich uvažovať o výdavkoch a že tie je potrebné plánovať.

 

Zľavy všade a na všetko

Bezhlavé nakupovanie či vyhľadávanie nekonečne „výhodných“ ponúk obchodov je najväčší nepriateľ rodinného rozpočtu. Majte sa na pozore pred lákadlami a vždy si položte otázku, či naozaj potrebujete ďalšiu čiernu sukňu alebo sako iba preto, že sú v zľave.